Pažintis su Dainavos kraštu

Paskelbė: , 2023-10-05

2022-2023 mokslo metais Švenčionių r. Pabradės „Ryto“ gimnazijoje vykdytas projektas „Pažintis su Dainavos kraštu“, dalinai finansuotas Tautinių mažumų departamento prie LR vyriausybės, Švenčionių r. Pabradės ,,Ryto“ gimnazijos ir mokinių tėvų. Projektui vadovavo istorijos mokytoja metodininkė Danguolė Grincevičienė, anglų kalbos mokytoja metodininkė Irena Žavoronkova, pradinių klasių mokytoja metodininkė Renata Markinienė. Projekto veikla skatino mokyklų bendruomenių tarpkultūrinį bendradarbiavimą ir dialogą. Projekto dalyviai bendradarbiavo su Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos bendruomene, susipažino su skirtingų Lietuvos regionų ypatumais, domėjosi Lietuvos tautinių  mažumų kultūra.

Šiais mokslo metais projekto vadovai organizavo keturiasdešimt vienam 5b, 6a, 6b, 8a klasių mokiniui išvyką į Dainavos kraštą. Surinkta mokinių grupė vyko į Alytų, kelis nedidelius Dzūkijos miestelius, viešėjo Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje. Kelionės metu aplankė Trakus, domėjosi karaimų kultūriniu tautiniu paveldu, sužinojo įvairių subtilybių apie karaimų tautą, pavyzdžiui, kad jie į Lietuvą atvežė ne tik kibinus, bet ir agurkus. Mokiniai susidomėję klausėsi legendų apie Trakų salas ir pusiasalį, Trakų pilių istorijų. Atvykę į Alytų, svečiavosi Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje. Šią mokyklą pristatė gimnazijos administracija ir Mokinių tarybos atstovai. Mūsų mokiniams labai patiko naujoviškos klasės, šiuolaikiškai įrengtos laboratorijos, automobilizmo kabinetai ir net du muziejai-istorijos ir sporto. Kitą dieną iš ryto vyko į Žuvinto biosferos rezervatą, kuris garsėja savo paukščių skaičiumi ir ypatingomis pelkėmis. Po pietų  laukė pažintis su Alytumi – Dzūkijos sostine, kuri šiemet šventė savo 646-ąjį gimtadienį. Išvykos dalyviai lankėsi Alytaus krašto muziejuje, dalyvavo labai įdomioje edukacijoje „Dzūkiška  sodyba“, mokėsi iš kaladėlių pastatyti tradicinę dzūkų sodybą. Ypatingai sužavėjo 3D akinių galimybės. Mokiniai, užsidėję akinius, virtualiai pabuvojo etnografinės pirkios viduje, išgirdo tarmišką dzūkų šneką, pamatė senovišką dzūkų šeimos gyvenimą. Kelionės trečią dieną lankėsi Merkinėje, prie paminklo Lietuvos partizanui Adolfui Ramanauskui-Vanagui, klausėsi pasakojimų apie Dainavos krašto partizanų kovas, apžiūrėjo išlikusius anksčiau buvusio Merkinės sinagogų komplekso pastatus. Išvyka tęsėsi prie Merkinės piliakalnio, nuo kurio grožėjosi įspūdinga Merkio ir Nemuno santaka. Perlojoje įsiamžino prie paminklų Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui ir žuvusiems partizanams atminti. Vykdant projektą mokiniai, bendradarbiaudami su Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos bendruomene, ugdė(si) pilietinę, socialinę ir komunikavimo kompetencijas, o edukacijų metu – kultūrinę bei pažinimo kompetencijas.

Dėkojame Tautinių mažumų departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Švenčionių r. Pabradės „Ryto“ gimnazijai ir mokinių tėvams už suteiktą galimybę keliauti, pažinti Lietuvą, bendrauti ir bendradarbiauti.

Projekto vadovės, Švenčionių r. Pabradės „Ryto“ gimnazijos mokytojos Irena Žavoronkova, Danguolė Grincevičienė ir Renata Markinienė