Kultūros projektas „Atraskime praeitį dabartyje“

Paskelbė: , 2023-12-11

Vykdant kultūros projektą, finansuojamą Švenčionių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis „Atraskime praeitį dabartyje‘‘, bendradarbiaujant su Kaltanėnų turizmo ir ugdymo centru, 2023 m. gruodžio 6 dieną Pabradės „Ryto“ gimnazijos 7a, Ib, IIa gimnazijos klasių mokiniai su direktoriaus pavaduotoja ugdymui Natalija Alinauskiene ir istorijos mokytoja metodininke Regina Mateikiene keliavo po Utenos kraštą. Projekto tikslas – supažindinti mokinius su gimtojo krašto istoriniu kultūriniu paveldu. Mokiniai aplankė Vytauto Vileišio keramikos muziejų Leliūnuose. Tautodailininkas, Lietuvos puodžių karaliumi tituluojamas, muziejaus įkūrėjas supažindino mokinius su Utenos krašto istoriniu kultūriniu paveldu, su lietuvių liaudies keramikos istorija, tradicijomis, puodžiaus amatu. Muziejuje yra sukaupta daugiau negu 2200 įvairių eksponatų, kurių amžius yra įvairus – nuo 100 iki  200 metų. Seniausi eksponatai yra lipdytinės keramikos dirbiniai. Mokiniai sužinojo, kaip reikia tinkamai paruošti molį, o tada apskritimu lipdyti vieną virvelę ant kitos – tai paprasčiausias būdas nulipdyti indą. Muziejuje yra sukaupta keramikos dirbinių iš įvairių Lietuvos regionų, mokiniai spėliojo, kuo skyrėsi indų lipdymas Aukštaitijoje ir Žemaitijoje, bandė nustatyti lipdytų keramikos dirbinių panašumus ir skirtumus. Taip pat muziejuje nemažai sukaupta keramikos dirbinių iš įvairių pasaulio šalių. Eksponatus, senovinio kaimo buities daiktus ir įrankius, mokiniai  lengvai atpažino, nes jie yra mūsų gimnazijos Kraštotyros muziejuje – tai piestos, kubilai, geldos ir kiti buities rakandai. Edukacijos metu mokiniai galėjo išbandyti tradicinį keramikos dirbinių formavimo būdą – žiedimą. Daugelis mokinių pirmą kartą savo rankomis nužiedė pirmą molinį gaminį. Apsilankymas nuostabiame muziejuje, kuris garsina Lietuvą pasaulyje, naujos įgytos patirtys edukacijos metu, nuoširdus, betarpiškas bendravimas su muziejaus šeimininku Vytautu Vileišiu pagilino mūsų žinias, nuteikė gražiam ir geranoriškam bendradarbiavimui ateityje.

Po to  ekskursijos dalyviai vyko į Netradicinių skulptūrų parką Antalgėje ir dalyvavo Giedriaus Mozūros – keramiko, skulptoriaus, dailės mokytojo, vedamoje edukacijoje. Mokiniai susipažino su keramikos degimo būdu raku, patys dekoravo jau paruoštus puodelius, vėliau stebėjo degimo procesą, kai darbai įkaitinami iki 950 laipsnių Celsijaus temperatūros. Darbų degimas trunka 1 valandą. Laukdami, kol jų darbai bus išdeginti, mokiniai susipažino su čia esančiais keramikos darbais, skulptūrų parko teritorijoje interaktyviomis šiuolaikinio meno erdvėmis. Išdegus darbams, jaunieji darbų autoriai stebėjo, kaip karšti jų puodeliai dedami į pjuvenas ir ataušinami bei plaunami vandenyje. Labai apsidžiaugė, kad pagamintą suvenyrą galėjo paimti prisiminimui.

Iš Antalgės atvykę į Uteną mokiniai lankėsi prie buvusio Utenos dvaro sodybos rūmų. Tai vieta, žyminti Utenos kūrimosi pradžią. Aplankė Kristaus Žengimo į dangų bažnyčią, susipažino su šios bažnyčios architektūra. Pasivaikščiojimas po Uteną baigėsi Utenio aikštėje. Gidė supažindino su aikštėje esančiais pastatais ir įdomia bei turtinga šios aikštės istorija. Kelionė baigėsi smagiu pasibuvimu Utenos žirgyne. Žirgyno direktorius ir savininkas Leonardas Rinkevičius supažindino su žirgyno veikla. Patyrimų čia buvo įvairių – drąsiausi jodinėjo žirgais, o drąsūs buvo beveik visi. Smagiausia –  važiuoti rogėmis, kurias traukė žirgai. Arklidėse yra 20 labai grakščių žirgų, nuostabių, prašmatnių senovinių karietų, ponių, triušių, ožkų.

Tautinis paveldas ir tradiciniai amatai yra svarbi valstybės etninės kultūros dalis. Iš kartos į kartą perduodamos ir išlaikomos lietuvių tautos amatininkų tradicijos, patirtis parodo mūsų tautos identitetą bei išskirtinumą. Išvykos metu mokiniai mokėsi suvokti praeities žmonių kasdienybę, gyvenamosios aplinkos istoriją, pasaulėvaizdį, sužinojo žmonių gyvenimo praeityje ypatumus.

Švenčionių r. Pabradės „Ryto“ gimnazijos istorijos mokytoja metodininkė Regina Mateikienė