Projekto „Tyrinėjimo menas: partnerystės kuriančioms mokykloms 2018-2019 m. m.“ vykdymas Pabradės „Ryto“ gimnazijoje

Paskelbė: , 2019-05-10

Pabradės „Ryto“ gimnazijos mokiniai 2018-2019 m. m. dalyvavo projekte „Tyrinėjimo menas: partnerystės kuriančioms mokykloms“, kurį  įgyvendino Britų taryba ir asociacija „Kūrybinės jungtys“, bendradarbiaudama su Ugdymo plėtotės centru. Projekto tikslas – atskleisti ir ugdyti mokinių XXI amžiaus gebėjimus bendrojo ugdymo procese. Programa „Tyrinėjimo menas“ – „Kūrybinių partnerysčių“ programos patirtimi ir  modeliu pagrįsta mokyklų ir įvairių sričių kūrėjų bendradarbiavimo programa, skirta bendrojo ugdymo proceso metu ugdyti mokinių gebėjimus: kritinį mąstymą, kūrybingumą, iniciatyvumą.

Programos įgyvendinimo gimnazijoje metu intensyviame tyrinėjimo ir mokymosi procese, kurį koordinavo direktoriaus pavaduotoja ugdymui Natalija Alinauskienė, dalyvavo 8a ir 8b klasių mokiniai. Gimnazijoje veikė „Mokytojų klubas“, kurio veikloje dalyvavo šie mokytojai: Jelena Bulyčeva, Zita Čičiurkienė, Zita Daškevičienė, Olga Grigorjeva, Aliona Ivanova, Rita Jedik,  Irina Macanko, Regina Mateikienė,  Edita Rudinskienė, Margarita Šalnė, Janina Žeromskaja. Bendradarbiaujant mokytojams, mokiniams bei kūrybos agentui Tomui Dapšauskui ir kūrybiniam praktikui Ryčiui Jankauskui, mūsų gimnazijoje buvo įgyvendintas kūrybiško mokymosi projektas „Kuriame saugią aplinką Pabradėje“. Projekto metu vyko integruotos biologijos, geografijos ir matematikos pamokos, kurias vedė direktoriaus pavaduotojas ugdymui Jonas Kavaliūnas ir mokytojos Zita Čičiurkienė, Zita Daškevičienė ir Rita Jedik. Aštuntokai buvo skatinami į mokymą ir mokymąsi pažvelgti kitaip, atlikti užduotis netradicinėse erdvėse bei tyrinėti Pabradės miesto aplinką. Mokiniai aiškinosi Pabradės miesto ekologines problemas, kūrė plakatus, siuvo medžiaginius maišelius, parengė interaktyvų žemėlapį bei sukūrė filmą. Projekto metu apsilankėme Pabradės seniūnijoje, UAB „Pabradės komunalinis ūkis“, bendravome su Asvejos regioninio parko specialistėmis bei VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės regioninio padalinio atstovais. Pabradės seniūnijos seniūnas Edvard Voršinski susitikimo metu akcentavo Pabradės miesto taršos problemas bei diskutavo su mokiniais apie šių problemų sprendimo būdus. UAB „Pabradės komunalinis ūkis“ direktorius Andrejus Junda pristatė įmonės vykdomą veiklą bei papasakojo apie ekologinę situaciją Pabradės mieste. Asvejos regioninio parko vyr. specialistės Laura Leškevičiūtė ir Jolanta Naruševičiūtė nufilmavo video siužetą, kuriame  atkreipė mokinių dėmesį į taršos problemas saugomose teritorijose, VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės regioninio padalinio gamtotvarkos specialistas Alvydas Bareika diskutavo su mokiniais apie miškų šiukšlinimo problemą. Kovo 14 d. vyko projekto veiklų pristatymas gimnazijoje. Aštuntokai bei svečiai dalyvavo integruotoje matematikos ir biologijos pamokoje „Tyrinėjimo meno evoliucija“, kurią vedė mokytojos Zita Daškevičienė ir Rita Jedik. Mokiniai komandose atliko kūrybinę užduotį-šešių projekto sesijų veiklas pavaizdavo neįprastomis rašymo priemonėmis: guašu, anglimi, plunksnakočiais ir rašalu. Kiekviena komanda savo darbus pristatė ir trumpai supažindino žiūrovus su projekto veikla. Antroji integruota matematikos ir geografijos pamoka „Globalizacija: tarp galimybių ir iššūkių“, kurią vedė matematikos mokytojas Jonas Kavaliūnas ir geografijos mokytoja Zita Čičiurkienė, vyko netradicinėje aplinkoje – mokomosios kompiuterinės  programos „Stellarium“ projekcijos pagalba sukurtame erdvėlaivyje. Antroje renginio dalyje mokiniai pristatė atliktus kūrybinius darbus.

Kovo 28 d. direktoriaus pavaduotoja ugdymui Natalija Alinauskienė, biologijos mokytoja Zita Daškevičienė ir geografijos mokytoja Zita Čičiurkienė dalyvavo Vilniuje vykusiame projekto baigiamajame renginyje „TYRINĖJIMO MENAS: PRABUDIMAS“, kuriame susirinko visų projekte dalyvavusių mokyklų atstovai bei kūrėjai. Džiugu, kad gimnazijoje vykdytą projektą „Kuriame saugią aplinką Pabradėje“  projekto „Tyrinėjimo menas: partnerystės kuriančioms mokykloms“ koordinatoriai pristatė kaip bendruomeniškumo ir kūrybiškumo pavyzdį baigiamojo renginio dalyviams. Apie projekto veiklas buvo pasakojama LRT televizijos laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Taip pat baigiamojo renginio metu projekto kūrybinis praktikas Rytis  Jankauskas ir geografijos mokytoja Zita Čičiurkienė pristatė gimnazijoje vykdytas veiklas bei organizavo atvirą veiklą kitų mokyklų mokytojų ir kūrėjų grupei.

Artėjant projekto pabaigai buvo džiugu girdėti vertinimą kūrybinio praktiko Ryčio Jankausko, kuris teigė: „Projekto metu dirbant su mokytojais mane nustebino mokytojų nuoširdumas ir atsidavimas savo darbui bei užsibrėžtiems tikslams. Pedagogai ne tik puikiai įsitraukė į „kitokį“ ugdymo proceso kūrimą, bet ir kūrybingai, teatrališkai bei drąsiai įgyvendino visas futuristines idėjas. Man, kaip kūrėjui, buvo labai malonu dirbti kartu komandoje, kartais jaučiausi, jog manęs čia net nereikia, nes mokytojai viską daro patys – nuo idėjų kūrimo iki realizavimo. Šis mokytojų indėlis puikiai atsispindėjo mokinių žodžiuose pamokų metu bei po jų: „Mokytoja, ar bus daugiau tokių projektų?“; „man labai patiko ši pamoka“; „buvo smagu“. Su mokytojais, kurie nebijo priimti iššūkių, mokiniai atrodė laimingi, smalsūs, gyvybingi, įsitraukę į ugdymosi procesą bei aktyvūs proceso dalyviai. Manau, jog toks projektas leidžia siekti ne tik Sokratiško akademiškumo, bet ir XXI amžiaus gebėjimų, kurių tikrai prireiks mokyklos baigimo dieną. Labai džiaugiuosi turėdamas galimybę prisiliesti prie tokios šiuolaikiškos mokyklos, kuri atvira naujovėms, iššūkiams, meno integracijai bei XXI amžiaus gebėjimams“.

Nuoširdžiai dėkojame už bendradarbiavimą vykdant projekto veiklas Pabradės seniūnijos seniūnui Edvard Voršinski, UAB „Pabradės komunalinis ūkis“ direktoriui Andrejui Jundai, Asvejos regioninio parko specialistėms Laurai Leškevičiūtei ir Jolantai Naruševičiūtei, VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės regioninio padalinio vadovei Viktorijai Anikevičienei, gamtotvarkos specialistui Alvydui Bareikai ir miško išteklių specialistui Vaidotui Keršiui.