Istorijos pamoka „Laisvės banga“ gimnazijoje

Paskelbė: , 2021-10-08

Nuo spalio 1 d. LRT televizijos eteryje prasidėjo atvirų istorijos pamokų ciklas „Laisvės banga“, kuri bendradarbiaudama su projekto „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ ir JAV ambasada, keliauja net į šešias Lietuvos mokyklas, iš kurių transliuoja ypatingas istorijos pamokas. „Laisvės bangos“ istorijos pamokos sutelkia dėmesį į vieną ypatingiausių ir naujausių Lietuvos istorijos laikotarpių atkūrus nepriklausomybę. Šiose pamokose mokytojus atstoja istorikas Robertas Petrauskas ir muzikos atlikėja bei kompozitorė Raminta Naujanytė-Bjelle, jau  žinomi vaikų auditorijai iš projektų „Įdomiosios pamokos“ ir „Įdomiosios atostogos“. Į pamokas kviečiami ir kalbinami žinomiausi lektoriai ir svečiai, kurie dalyvavo ar matė aptariamus istorinius įvykius.

Spalio 8 d., penktadienį, vyko atviros istorijos pamokos transliacija iš mūsų gimnazijos. Pamoka buvo skirta Lietuvos kariuomenės atkūrimo apžvalgai, nuo pirmųjų žingsnių iki narystės NATO. Apie Lietuvos kariuomenės atkūrimo laikotarpį kalbėjo Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto karo istorikas dr. Kęstutis Kilinskas. Apie Sausio 13-osios įvykius ir savanorius gynėjus, davusius pradžią Lietuvos kariuomenei, pasakojo Lietuvos kariuomenės atsargos majoras Albertas Daugirdas. Šiandien kariuomenei keliamas užduotis ir pasiruošimą joms pristatė Lietuvos kariuomenės leitenantė Greta Ščajevaitė. Apie kiekvieno piliečio pareigą ir teisę stiprinti Lietuvą bei rūpintis jos saugumu,  gynyba kalbėjo visuomenininkas, prodiuseris, šaulys, žurnalistas Edmundas Jakilaitis.

Šioje istorijos pamokoje dalyvavo apie 40 Pabradės ,,Ryto“ gimnazijos 8, I-III gimnazijos klasių mokinių kartu su istorijos mokytoja metodininke Danguole Grincevičiene ir istorijos mokytoja metodininke Regina Mateikiene. Besiruošdami laidai, mokiniai buvo kviečiami atkurti pasirinktą istorinę nuotrauką. Vaikai galėjo tapti „Roko maršo“ dalyviais, Kauno „Žalgirio“ žaidėjais, besiruošiančiais mūšiui prieš CSKA komandą, Nepriklausomybės akto signatarais, žmonėmis, 1989 metų rugpjūtį stovėjusiais Baltijos kelyje ir kt. Mokiniai buvo išradingi, kūrybingi ir puikiai atliko šiuos namų darbus.

Dalyviai atidžiai klausėsi žinomų lektorių ir žmonių, savo akimis mačiusių istorinius įvykius, pasakojimų, patys galėjo prisiliesti prie ginklų, kuriais naudojosi Laisvės gynėjai gindami parlamentą 1991 metais. Laidos metu dalyviai turėjo progą sudalyvauti Prototo mūšyje, atsakinėjo į įvairius klausimus apie Lietuvos kariuomenę, apie ypatingą Lietuvos istorijos laikotarpį atkūrus nepriklausomybę. Kiekvienas mokinys, atsakęs į klausimą, apdovanotas prizu – kortelių žaidimu, gertuve ar knyga.

Kitokios istorijos pamokos leidžia mokiniams pažinti istorinius įvykius ne iš vadovėlių, o iš tų dienų, to laikotarpio liudininkų ir istorijos žinovų pasakojimo.

Danguolė Grincevičienė, Pabradės ,,Ryto“ gimnazijos istorijos mokytoja metodininkė