Projekto „Atraskime Šimtmečio paveldą“ Pabradės „Ryto“ gimnazijoje vykdymas

Paskelbė: , 2018-10-02

Rugsėjo mėnuo mokiniams – tai ne tik nauji mokslo metai, bet tai ir nauji, įdomūs projektai.  Pabradės „Ryto“ gimnazijoje rugsėjo-spalio mėnesiais vykdomas Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Nekilnojamo kultūros paveldo pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos projekto dalinio valstybės biudžeto lėšomis projektas „Atraskime Šimtmečio paveldą“.

2018 m. rugsėjo 21 d. dieną 8, I-III gimnazijos klasių mokiniai kartu su istorijos mokytoja metodininke Danguole Grincevičiene ir lietuvių kalbos mokytoja metodininke Asta Andrijauskiene bei bendradarbiaujant su Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centru vykdė projekto „Atraskime Šimtmečio paveldą“ edukacinę programą „Labanoro apylinkių partizaninio judėjimo vietomis“, dalyvavo žygyje su dviračiais Linkmenys (Ignalinos r.) – Kaltanėnai (Švenčionių r.) palei Lietuvos-Lenkijos demarkacinę liniją „Šimtmečio objektai Lenkijos okupuotame Švenčionių krašte“. Renginio metu buvo aplankytos Švenčionių krašto pokario laisvės kovų vietos Labanoro girioje, tai „Kauno“ ir „Margio“ bunkeriai. Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro direktorius Kęstutis Lisauskas atskleidė mokiniams šio krašto istorinį palikimą, o istorijos mokytoja Danguolė Grincevičienė papasakojo mokiniams apie 1945 m. kovo mėnesį šioje vietoje vykusias Kiauneliškio kautynes tarp partizanų bei  NKVD ir reguliarios armijos dalinių, supažindino su Lietuvos partizanų kovų taktika, buitimi, jų kovų reikšme ir indėliu į pokario laisvės kovas. Vėliau mokiniai nuvyko prie paminklo skirto Lietuvos pasieniečiams Linkmenų miestelyje, saugojusiems Lietuvos ir Lenkijos demarkacinę liniją ir klausėsi labai įdomaus kraštotyrininko Antano Žilėno pasakojimo, kuris rinko apie tai medžiagą ir parašė dviejų dalių knygą „Parubežys ir parubežiniai“. Autorius pasidžiaugė, kad Pabradės „Ryto“ gimnazijos mokiniai domisi savo krašto istorija ir pirmieji, kurie čia apsilankė nuo paminklo atidarymo bei susitiko su juo.

Mokomosios-pažintinės ekskursijos pabaigoje Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro direktoriaus Kęstučio Lisausko iniciatyva mokiniai sudalyvavo Europos judrumo savaitėje, važiuodami su dviračiais palei Lietuvos-Lenkijos demarkacinę liniją, prisimindami kiekvieno indėlį palaikant lietuvybę ir nepriklausomybės siekį Švenčionių krašte Lenkijos ir sovietinės okupacijos laikotarpiais.

Projektas dar tęsiasi ir paskutiniai taškai bus sudėti baigiamosios konferencijos metu.

Istorijos mokytoja metodininkė Danguolė Grincevičienė