Netradicinė pamoka „Senovės lietuvių, kryžiuočių ir prūsų keliais“ kitoje aplinkoje

Paskelbė: , 2018-11-30

Šiuolaikinė jauna asmenybė turi suvokti kultūrinio sąmoningumo reikšmę gyvenant Europoje ir globaliame pasaulyje, formuotis asmeninį kultūrinį tapatumą, ugdytis tarpkultūrinio bendravimo gebėjimus. Mokykla įpareigota dalį ugdymo proceso organizuoti ne pamokų forma,  bet už mokyklos ribų: muziejuose, bibliotekose, išvykose. Kiekviena patirtis mokinio įgyta mokantis įvairių dalykų kitoje aplinkoje palieka truputį kitokį atgarsį jų širdyse. Mokymasis tampa patrauklesnis, nes jie ne tik papildo savo žinių bagažą, bet ir patys gali  prisiliesti prie gyvos istorijos, aplankydami įvairias vietas, apie kurias girdėjo ar  skaitė knygose per pamokas. Taigi, mokymasis netradicinėje aplinkoje suteikia pamokos temai gyvenimišką pagrindą.

Ieškodami netradicinio ugdymosi galimybių trys mokytojos: istorijos Danguolė Grincevičienė, Ia gimnazijos klasės vadovė Violeta Šestakovskienė, anglų kalbos mokytoja Irena Žavoronkova  ir didžiulis įvairaus amžiaus Švenčionių rajono Pabradės „Ryto“ gimnazijos mokinių būrys išvyko senovės lietuvių, kryžiuočių ir prūsų keliais link unikalaus šiaurės Lenkijos krašto, kuris žymi vieną didingiausių Lietuvos istorijos puslapių – kovas su Kryžiuočių ordinu. Paaugliai patyrė pasididžiavimą mūsų protėvių žygdarbiu, matydami Žalgirio mūšio lauką ir suprasdami, kad ši vieta yra artima kiekvieno lietuvio širdžiai. Valandėlė Griunvaldo mūšio lauke, daugybė legendinių istorijų apie Vytauto Didžiojo vedamus pulkus juos nukėlė ir priminė apie didingą bei garbingą tautos praeitį.

Mokiniai galėjo įsijausti ir pažinti Didžiųjų magistrų bei ordino riterių gyvenimą Malborko pilyje. Jiems didžiulį įspūdį paliko teatralizuotas viduramžių riterio pasirodymas ir jo pasakojimas apie gyvenimą, taisykles ir papročius  Kryžiuočių ordino sostinėje. Įspūdį paliko istorija apie Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Kęstučio pabėgimą iš puikiai įtvirtintos pilies, nes niekam nepavykdavo pabėgti iš jos. Mokiniai teatralizuoto vaidinimo metu galėjo patys pasijausti šios tvirtovės belaisviais.

Išvykos dalyviai edukacinės programos metu susipažino su šiaurės Lenkijos krašto  architektūriniu bei dvasiniu paveldu, kurį iki šiol išlaikė dabartiniai valdytojai. Aplankė vieną žinomiausią Hitlerio būstinę Europoje „Vilko guolis“, kurią apžiūrėjo naktinio žygio metu, žavėjosi krikščioniškuoju Lenkijos pasididžiavimu ir „Baroko perlu“ – Šv.Lipkos bažnyčios ir vienuolyno ansambliu, vaikščiojo Hanzos pirklių miesto Gdansko gatvėmis, kuris nestokoja gotikos, renesanso bei manieristinio stiliaus pastatų įvairovės.

Mums, mokytojoms, belieka džiaugtis, kad mokiniai patyrė pažinimo, bendravimo ir bendradarbiavimo džiaugsmą. Manome, būtent per truputį kitokį patyrimą mes juos ruošiame įvairiems gyvenimo iššūkiams. Džiaugiamės, kad  turime tokią galimybę savo mokiniais skiepyti  bendražmogiškas vertybes,  ugdyti sėkmingam komunikavimui būtinas geranoriško bendravimo ir tolerancijos nuostatas.  Mes pačios įgijome daug naudingos bei naujos keliavimo, bendravimo, buvimo kartu su mokiniais patirties kitoje aplinkoje už mokyklos ribų.

Pabradės ,,Ryto“ gimnazijos istorijos  mokytoja metodininkė Danguolė Grincevičienė ir Ia gimnazijos  klasės vadovė, psichologė Violeta Šestakovskienė