Finansinio raštingumo projektas „Aš pats“

Paskelbė: , 2021-06-10

Šiais mokslo metais Pabradės „Ryto“ gimnazijos 1a klasės mokiniai su mokytoja Ole Kavaliūniene bei  priešmokyklinio ugdymo  grupės vaikai su mokytoja Lijana Ivanauskiene dalyvavo Lietuvos Junior Achievement finansinio raštingumo projekte „Aš pats“.

Lietuvos Junior Achievement (LJA) yra ne pelno organizacija, kurią remia įvairios verslo įmonės, labdaros ir paramos fondai, vyriausybė ir fiziniai asmenys. Tai viena didžiausių nevyriausybinių organizacijų pasaulyje, siekianti bendrojo ugdymo mokyklų mokiniams suteikti verslumo, profesinio rengimo žinių ir didinti jų finansinį raštingumą, rengianti praktines, patyrimines mokymo programas. Bendradarbiaudama su verslo įmonėmis ir švietimo institucijomis LJA per praktines veiklas padeda mokiniams pažinti gyvenimo tikrovę ir atverti galimybes.

Atlikdami užduotis mažieji projekto dalyviai  pildė savo dienoraščius, improvizuodami ir žaisdami  išmoko, kaip  kontroliuoti ir valdyti asmeninius finansus, planuoti pajamas ir išlaidas. Smagu, kad dauguma vaikų išsiaiškino ir suvokia bei geba paaiškinti poreikių ir norų skirtumus, kas yra pinigai, kaip jie uždirbami ir taupomi, kodėl svarbu aukoti pinigų kilniems tikslams, sužinojo apie reklamos poveikį, jos reikalingumą, ar visada verta ja tikėti. Į kai kurias projekto veiklas aktyviai įsitraukė ir  tėvai. Vieno mokinio tėvelis noriai leido pasinaudoti asmenine senovinių pinigų kolekcija. Vaikai turėjo galimybę susipažinti su senoviniais  pinigais, sužinoti kaip jie vadinosi, lyginti jų vertę,  įtvirtinti sąvokas „monetos“ ir „banknotai“.  Viena iš projekto veiklų – mamyčių dienai užauginti  gėles. Vaikai pirko sėklas, žemes, skaičiavo vienos išaugintos gėlės savikainą. Žaidė žaidimą „Parduotuvė“ – mokėsi skaičiuoti, ar užtenka pinigų norimai prekei įsigyti, kas yra kišenpinigiai, kaip planuoti savo išlaidas bei santaupas, jomis tinkamai disponuoti. Vaikai lankstė origami pinigines su lietuviška simbolika, citrinos ir citrinos rūgšties pagalba eksperimentavo atnaujinant pinigų monetas. Bendradarbiavimo užduotys tobulino darbo komandoje suvokimą ir įgūdžius, skatino kiekvieno asmeninę atsakomybę už komandos rezultatą, vertė kritiškiau vertinti ne tik draugų, bet ir savo darbus, indėlį. Baigę finansinio raštingumo programą, vaikai tapo savarankiškesni, pasitikintys savimi, gebantys geriau valdyti turimus finansus, išplėtė suvokimą apie pinigų apyvartą ir karjeros galimybes.